Projekt „Gwieździste niebo”

Spotkanie z Aleksandrem Dobą
23 listopada 2016

W ramach , dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów Interreg V  A Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania), dnia 18 listopada 2016 roku młodsza grupa uczniów Polsko – Niemieckiej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Szczecinie udała się do przygranicznego miasteczka Plöwen na spotkanie z dziećmi z przedszkola „Uns Welt – Entdecker” w Löcknitz.

Otwarcie uroczystości nastąpiło w momencie powitania wszystkich uczestników projektu przez pa nią Kamillę Zacharską, dyrektor szkoły panią Annę Czerniawską i dyrektora przedszkola pana Maxa Floriana Müllera. Bardzo wymowna i symboliczna dla wszystkich była chwila dzielenia się bułeczkami.

Po krótkim akcie powitania dzieci zasiadły do wspólnego śniadania. Następnie rozpoczęła się zabawa. Klaun Andzia rozśmieszała wszystkie dzieci. Każdemu dopisywał humor, a na twarzach malował się szeroki uśmiech.

Po przerwie obiadowej dzieci udały się na niedługi seans filmowy, który pozwolił zapoznać się z historią o św. Marcinie. Ten dzielny żołnierz, porzuca służbę w wojsku i postanawia oddać się życiu w klasztorze. Spotykając na drodze żebraka, dzieli się z nim swoim płaszczem. Ta symboliczna postać, którą obecnie wspominamy, jest dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. W Niemczech dzieci celebrują „Dzień św. Marcina”, idąc w pochodzie z zapalonymi latarenkami i śpiewając piosenki o czyniącym dobro biskupie.

Jednym z punktów naszego spotkania były zajęcia plastyczne. Uczniowie wykonali latarenki, z którymi udali się na spacer. Po drodze czekały ich kolejne zadania do wykonania. Dzieci musiały podać nazwy zwierząt, które przedstawione były w różnych punktach na terenie ośrodka w Plöwen. Gdy wszyscy zatrzymali się przy ognisku, gdzie siedział żebrak, nagle ukazała się postać św. Marcina jadącego na koniu. Wielkie zdumienie pojawiło się na twarzach wszystkich dzieci, kiedy mogły na żywo zobaczyć, jak w pięknym geście św. Marcin oddaje część swojego płaszcza biedakowi.

Świecące gwiazdy na niebie będą świadkami wydarzenia, które miało miejsce w Plöwen. Światło latarenek, nie zgaśnie, o ile zapłonęło w sercach dzieci, które doświadczyły niezapomnianych chwil podczas spotkania w ramach projektu polsko – niemieckiego. Z pewnością na długo w ich pamięci przetrwają świadectwa tradycji związanej z „Dniem św. Marcina”.