Patronat Uniwersytetu Szczecińskiego
2 lutego 2017
Projekt „H2O”
17 lutego 2017

W dniach od 30 stycznia do 2 lutego 2017 roku uczniowie Polsko – Niemieckiej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Szczecinie pod patronatem Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego „SENS” przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego „H2O” w ramach współpracy z Ośrodkiem Użyteczności Publicznej „Am Kutzowsee”, naszym głównym organizatorem, jak również z Polsko – Amerykańskimi Szkołami Prywatnymi i Wydziałem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, partnerami ze strony polskiej oraz z Europaschule z Löcknitz, partnerem ze strony niemieckiej.

Udział w pierwszym etapie projektu pokazał, jak w niekonwencjonalny sposób można przyswoić tematy z zakresu przyrody. Cztery dni zgłębiania wiedzy o wodzie w formie wykładu, zajęć terenowych nad jeziorem Kutzow i profesjonalnych badań w laboratorium „pod chmurką” oraz w warunkach laboratoryjnych na Uniwersytecie Szczecińskim, pozwoliło naszym uczniom wcielić się w rolę małego naukowca. Badania pod okiem ekspertów z Wydziału Biologii okazały się interesujące, czego wyrazem było zaangażowanie w zajęcia wszystkich uczniów.

Dzięki zajęciom konwersacyjnym w szkole, uczniowie świetnie poradzili sobie językowo, nawiązując nowe kontakty z rówieśnikami z Niemiec.

Temat wody przewijał się przez cały czas, zarówno podczas zwiedzania Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, jak również podczas zajęć relaksacyjnych na pływalni w Schwedt.

Parafrazując słowa: „Jakie źródło, taka woda”, „Jaki
e kształcenie, taka wiedza uczniów”!